pondelok, apríla 21, 2014

Jamajské kozľacie curryČo vás napadne ako prvé, keď sa povie "Jamajka"? Starý hit Sun of Jamaica? Súdok dobrého rumu? Zhulený rastafarián? Alebo chlpatý vtip o Wendy (pre neznalých vid nižšie)? To je vlastne jedno, keďže toto je blog hlavne o jedle a receptoch, budeme pokračovať v tomto duchu aj naďalej... 

Dnes by som vám teda chcel ponúknuť jamajskú špecialitku - kozľacie curry. Kozľacina nie je v našich končinách veľmi rozšírený artikel, aj keď sme (vraj) národ pastierov. No ak budete mať možnosť si na nejakej farme zohnať kúsok tohto jemného mäska, neváhajte. Ak nezoženiete, nahraďte to mladým jahňacím (a s prižmúrením všetkých štyroch očí aj s kuracím).


Ingrediencie:

 • 700 g kozľacieho stehna
 • 2 chilli papričky
 • 1 zelená cibuľka
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 2 lyžice madras curry
 • cibuľa
 • ošúpané paradajky príp. paradajková omáčka
 • 2 dcl slepačieho vývaru
 • soľ
 • čierne korenie
 • repkový olejZ 3 lyžíc oleja, zmesi curry, roztlačeného cesnaku a nadrobno nakrájaných chilli papričiek a zelenej cibuľky spravíme marinádu. Mäso nakrájame na menšie kocky, osolíme, okoreníme a vložíme do misy. Prikryjeme fóliou a necháme v chladničke marinovať aspoň 4 hodíny (kľudne aj 12 alebo hoc as 24 - čím dlhšie, tým lepšie)..


Vo veľkej pancivi alebo woku rozhorúčime trochu rastlinného oleja. Mäso vyberieme z marinády (tá sa nám ešte zíde) a prudko ho osmažíme, kým nezhnedne. Potom ho vyberieme z panvice a odložíme do tepla.


Vo výpeku teraz osmažíme na kocky nakrájanú cibuľu. Keď začne chytať zlatú farbu, pridáme odloženú marinádu, podlejeme slepačím vývarom, pridáme ošúpané paradajky alebo paradajkovú omáčku, dochutíme soľou, korením, prípadne trochou cukru a privedieme do varu. Do bublajúcej zmesi teraz pridáme opečené mäso, dobre premiešame, zakryjeme a na nižšej teplote pomaly dusíme aspoň 45 minút. Nakoniec panvicu odkryjeme, zvýšime teplotu, nech sa šťava zredukuje a varíme ďalšiu pol hodinku. Ak máte mäso s kosťou, musí sa od kosti oddeľovať samé, vtedy je to akurát.


Podávame s ryžou, prípadne s jogurtovo-mätovou omáčkou na schladenie, ak ste použili veľmi štipľavé papričky (tu platí, že čím pikantnejšie, tým autentickejšie).


Dobrú chuť praje Absik :-)


P.S. Tu je ten sľúbený vtip (jemnocitné povahy nech mi odpustia):

Chlapík na verejných záchodoch pozerá na suseda a pýta sa: 
- Prečo máš na vtákovi vytetované WY?
- Vieš, moja frajerka sa volá WENDY, no a keď sa mi postaví, tak je tam vytetované jej meno.
Po čase ten istý chlapík stojí na toaletách vedľa počerného chlapíka s dredmi a ten tam má tiež vytetované WY. Tak sa ho pýta:
- Počuj, tvoja baba sa volá WENDY, však?
- Prečo si to myslíš? - diví sa černoch.
- Lebo tam máš WY a teda keď sa ti postaví, tak to bude WENDY...
- Nieee - odpovie černoch. - Ja tam mám WELCOME TO JAMAICA AND HAVE A NICE DAY"...

Žiadne komentáre:

Print

for my blog on KanKan.sk

Top kulinárske blogy