Esta receta está dedicada a nuestra profesora de español Patri, directora de la escuela Yolanda y todos los otros que hemos conocido durante nuestras vacaciones en España...
Náš kurz španielčiny je už (bohužiaľ) za nami a my sa pomaly vraciame do každodenného kolobehu. V mysli však dosť často lietame smerom na juhozápad Španielska, do sympatického mesta Cádiz s jeho úžasnou spleťou úzkych uličiek, peknými plážami a hlavne s nespočetným množstvom malých reštaurácií a tapas barov, kde sme si vychutnávali rozmanité dobroty z darov zeme i mora. A práve jednej takejto delikatese sa dnes chcem venovať. Aj keď pôvodne pochádza z Galície, pulpo a la gallega je dnes rozšírený po celom Španielsku a verím, že svojou jednoduchosťou a hlavne chuťou zaujme aj Vás...
Ingrediencie:
- chobotnica
- bobkový list
- nové korenie (pimienta de Jamaica)
- celé čierne korenie
- cibuľa
- soľ
- zemiaky
- cayenské korenie
- olivový olej
- korok
V prvom kroku musíme chobotnicu očistiť a uvariť. Čistenie veľa času nezaberie, treba len odstrániť "zobák" a prípadné nečistoty. Ako dlho bude trvať varenie, to ale závisí od viacerých faktorov. Čerstvá chobotnica má dosť tuhé mäso a treba ju dlhšie variť. Ak ju však deň predtým zamrazíte a následne pred varením rozmrazíte, štruktúra mäsa sa zmení natoľko, že môžete ušetriť až tretinu času. Gréci zvyknú čerstvú chobotnicu pred varením párkrát hodiť o zem, Taliani a Chorváti zase pridávajú do hrnca korkovú zátku z vína, ktorá (vraj) urýchľuje proces varenia. Španieli pre zmenu nechajú chobotnicu 2-3x blanširovať vo vriacej vode až pokým ju nezačnú pomaly variť.
Ja som si dnes zvolil metódu kombinovanú. Grécka metóda mi príliš svojim prevedením nevyhovovala a tak som ostal verný západnému stredozemiu. Pridal som do hrnca 2 korkové zátky a hlavonožcov som 2x krátko ponoril do vriacej vody, vybral a proces po chvíli znova opakoval. Nakoniec som ich nechal pomaly variť asi 30 minút, spolu s 2 očistenými a rozpolenými cibuľami, 3 bobkovými lístkami a pár zrniečkami nového a čierneho korenia.
Medzitým som v druhom hrnci v šupe uvaril zopár zemiakov. Po uvarení som zemiaky olúpal a pozdĺžne nakrájal na asi polcentimetrové plátky. Zemiaky som poukladal na tanier, na ne uložil na kúsky nakrájané chobotnice, celé to prelial dobrou dávkou olivového oleja, pokvapkal citrónovou šťavou a posypal cayenským korením a morskou soľou.
Hotovo. Stačí už len zaželať ¡Que aproveche! a pustiť sa s chuťou do jedla... :-)
hmmmmm delicious pictures, can you send me a copy of the recipes to zhygott@yahoo.com, thanks before
OdpovedaťOdstrániť